Na trhu je obrovské množstvo puškohľadov v rôznych cenových reláciách od 10 Eur až 2-3000 Eur a táto skutočnosť výber najvhodnejšieho puškohľadu ešte viac sťažuje. Pre začiatok je potrebné si ujasniť, načo vzduchovku budeme používať resp. na akú vzdialenosť budeme strieľať. Pri vzdialenostiach do 15 metrov nie je použitie puškohľadu nutné, hlavne keď si nejaký lacný model z Číny kúpite. Na túto vzdialenosť zamierite bez problémov aj cez mechanické mieridlo a naviac si ušetríte nervy z neustálého korigovania výstrelu.
Avšak máte v pláne strielať na väčšie vzdialenosti, prečítajte si následujúce riadky.
Čo si treba pri výbere puškohľadu všímať?
Ak ste sa streľbe doteraz nevenovali, s najväčšou pravdepodobnosťou ani neviete, čo ktorý parameter puškohľadu znamená.
Namiesto dlhej teórie Vám celú problematiku vysvetlíme na príklade Puškohľadu Leapers 4x32 AO. Prvé číslo „4“ nám udáva, koľkanásobné zväčšenie je oproti realite, v našom prípade je to štvornásobné. Druhé číslo „ 32“ nám udáva priemer objektívu a určuje tak zorné pole strelca – respektíve, aký veľký uhol je schopný vidieť.
Dalším parametrom, ktorý môže byť v názve puškohľadu uvedený, je priemer tubusu (1“ nebo 30mm), či má reguláciu paralaxy (SF – stranová regulácia, AO – regulácia na objektíve), prípadne typ zámerného kríža a či je podsvietený. Paralaxa je stav, keď obraz cieľa nie je v súlade so zamerovacou rovinou a prejavuje sa ako posun medzi krížom puškohľadu a cieľom, keď strelec pohne po zamierení hlavou.
U puškohľadov s možnosťou korekcie paralaxy tento jav nevzniká. Ďalej sa u puškohľadov udávajú aj ďalšie údaje, ako napr. svetelnosť, očný reliéf (vzdialenosť oka strelca od očnice potrebná k zachyteniu celého obrazu), či je puškohľad plnený dusíkom a pod.
Teraz už vieme, čo jednotlivé parametre znamenajú a pre úplnosť ako praktickú ukážku uvedieme vlastnosti tohoto puškohľadu priamo v teréne. Šesťnásobné priblíženie je vhodné pre začiatočníka a mierne pokročilého strelca na vzdialenosti do 30 metrov. Priemer objektívu nie je pri streľbe zo vzduchovky smerodajný údaj, tento údaj je dôležitý skôr pre poľovníkov.
Za zmienku stoja ešte zámerné osnovy puškohľadov, kde sa najčastejšie stretávame s klasickým krížom, krížom Mil-Dot alebo aj veľmi špecifickými osnovami, ako napríklad krížom SCB používaným u puškohľadov Optisan (MTC Optics).
Zásadnú rolu pri výbere puškohľadu má takisto princíp, na ktorom vzduchovka funguje. Obecne platí, že pre PCP (vzduchovky) a CO2 zbrane (majú minimálny spätný ráz) je možné používať aj lacnejšie puškohľady, pretože ich funkčnosť nebude ovplyvnená spätným rázom zbrane. Naopak pružinové vzduchovky doporučujeme osadzovať len kvalitnou optikou a platí tu priama úmera – puškohľad by mal byť tým spoľahlivejší (kvalitnejší), čím je vzduchovka výkonnejšia. Vplyvom spätného rázu vzduchovky sa môžu lacnejšie puškohľady doslova rozpadnúť už po niekoľko sto výstreloch a to nehovoríme o rôznych úskaliach spojených s nastreľovaním takého „puškohľadu“.
Aký konkrétny model puškohľadu zvolíte, záleží z veľkej časti aj na Vašich finančných možnostiach. Začiatočníkom odporúčame lacnejší, ale taktiež kvalitný puškohľad Optisan Cobra 3-9x42 AO ktorý je vhodný na všetky typy vzduchoviek, prípadne s pevným priblížením napr. model veľmi kvalitný puškohľad s desaťnásobným priblížením, ako je model Optisan 10x44 SCB prípadne s variabilným zväčením veľmi kvalitný americký puškohľad s japonskou optikou Sightron SIH 3,5-10x50
Ďalšie modely Optisan/MTC a Sightron puškohľadov podľa Vašich predstáv nájdete v časti Puškohľady