Pre základnú funkčnosť, spríjemnenie používania webu, analytické účely a v prípade udelenia súhlasu aj na účely cielenia reklamy využívame súbory cookies. Nastavenie vlastných preferencií cookies môžete kedykoľvek upraviť odkazom v spodnej časti stránok.

U nás môžete nakupovať aj na splátky od 100,-€.


Vaše objednávky už na ďalší deň u Vás doma*. Pri nákupe nad 100,-€ doručenie kuriérom je ZDARMA.

*v prípade, že tovar je skladom a objednávka bola odoslaná v pracovný deň do 11.30h

Užitočné články

NAJPREDÁVANEJŠÍ

naša cena 219,00 EUR
Skladom ÁNO
naša cena 200,00 EUR
Skladom ÁNO
naša cena 43,90 EUR
Skladom ÁNO

TOVAR V AKCII

naša cena 91,00 EUR
Nie je skladom
naša cena 265,00 EUR
Skladom ÁNO
naša cena 279,00 EUR
Skladom ÁNO

S puškohľadom máte svoj cieľ na dosah!

Ak Vám zameriavanie na cieľ na dlhšie vzdialenostiach robí problém, puškohľad Váš problém hravo vyrieši. Optické zariadenie, ktoré ľahko upevníte k akejkoľvek zbrani dnes stojí pár eur, no nájdu sa aj drahšie. V cene sa odrazí nie len kvalita spracovania ale i to, aká optika sa v puškohľade použije. Pri výbere zariadenia treba brať ohľad na typu Vašej zbrane aj na vzdialenosť, na akú budete strieľať.

Ako sa však vyznať v spleti čísel a značiek? Čo znamenajú jednotlivé popisy a načo si treba dať pozor pri kúpe? To Vám skúsime priblížiť v nasledujúcich riadkoch.

Tak ako klasické ďalekohľady, aj puškohľad má objektív a okulár. Rozdiel je však v systéme, ktoré ich tvoria. Kým prevracací systém u ďalekohľadov tvoria hranoly, pri puškoľade je to systém šošoviek. V strednej časti puškohľadu sú tiež nastavovacie točítka na rektifikáciu, ktoré slúžia na nastavenie alebo úpravu vertikálnej či horizontálnej roviny.

Správny puškohľad by mal byť pevnej konštrukcie tubusu ďalekohľadu, odolný voči nárazom, prachu, vplyvom vetra či mechanického zaťaženia materiálu, jeho optika by mala mať čo najvyššiu kvalitu, dobre viditeľný zámerný kríž či značku aj v slabšom svetle (tá sa nachádza na šošovke ešte pred okulárom). Či už počasie praje alebo nepraje Vášmu koníčku, puškohľad by mal mať protioslnivú úpravu v tubuse, no mal by tiež zniesť hmlu, byť odolný voči hmle a vlhkosti, vode či dažďu. Pre presnejšie mierenie na cieľ je potrebné širšie zorné pole, kontrast a svetelnosť a tiež očný reliéf.

Čo však tieto pojmy znamenajú?

Zväčšenie
Je x-násobné priblíženie objektu, ako keď sa na daný objekt pozeráme voľným okom. Pri zväčšení 5 je teda objekt priblížený päťkrát.
Malé zväčšenie (2x-4x je vhodné pre streľbe z voľnej ruky, či ak sa Vás cieľ pohybuje), väčšie rozlíšenia sú zase vhodné pri streľbe na väčšie vzdialenosti či z postriežky.
Zorné pole
Označuje šírku obrazu v metroch, ktorý môžeme cez puškohľad sledovať na 100 metrov. Čím je zorné pole širšie, tým lepšie vieme daný cieľ zamerať. Označuje sa ním aj priemer objektívu.
Svetelnosť
Vyjadrujeme ju matematicky. Zväčšenie vynásobíme priemerom objektívu a výsledok následne odmocníme. Udáva viditeľnosť obrazu pri slabom svetle a v šere pri zväčšení.

Očný reliéf
Zvyčajne sa pohybuje od 70 do 90 mm, pričom ide o vzdialenosť alebo rozpätie oka strelca od očnice. Zabezpečuje videnie celého obrazu.

Výstupná zrenica (výstupná pupila)
Priemer vychádzajúceho svetelného lúča do oka, ktorej rozpätie je od 6 do 30mm (pri slabšej svetelnosti ľudské oko rozozná maximálne 7 mm). Pomáha lepšiemu zameraniu pri zlej viditeľnosti a šere.

PARALAX
Túto situáciu môžeme pozorovať vtedy, ak obraz cieľa nie je presne zaostrený na rovinu, ktorá zameriava. Môžeme tiež povedať, že je viditeľná ako zrejmý či jasný posun medzi zameriavacím krížom a cieľom.

Hoci atribútov pri výbere ideálneho puškohľadu pre Vašu zbraň je viacej, uviedli sme aspoň základné. Či už vyberáte puškohľad po prvýkrát alebo v tom už máte prax, dôležité je vybrať si ten správny.

My Vám v tom pomôžeme, pre výber kliknite sem>>>

Veľa šťastia pri výbere!